Oswietlenie ewakuacyjne a bezpieczenstwa

Systemy oświetlenia awaryjnego są znacznie charakterystyczną rolę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet może stać zagrożone ich mieszkanie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zachowają się tylko po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w ostatnich maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal zupełnie nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na różne typy, ale zadaniem każdego spośród nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez jeden moment po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie właśnie w przemyśle ale także w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku normalnej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne cechy, którymi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-optima/

Inny system możliwy do korzystania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło tworzyć wiele godzin, ale energię będzie można również oddać do własnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.