Kasa i drukarka fiskalna w jednym

Czym stanowi całkowicie danie o nazwie drukarka finansowa i jakie jest dokładnie danie tej maszyny? Zacznijmy się ponad tym zastanowić i zrozumieć nieco tę tematykę.

Ogólnie rzecz biorąc, drukarka fiskalna jest przede każdym urządzeniem rejestrującym przychody, które to wychodzą ze sprzedaży detalicznej. Owo rejestrowanie przenosi się oczywiście na potrzeby rozliczenia podatku. Chodzi tu o tzw. podatek dochodowy i o VAT. Ażeby drukarka fiskalna mogła w komplecie być brana we wspomnianym celu - oraz w całej zgodzie z literą prawa - musi tak posiadać homologację.

W przeciwieństwie do waluty fiskalnej, drukarka finansowa nie może wykonywać całkowicie samodzielnie. Potrzebuje ona bowiem podłączenia do komputera. Działaniem tej instytucji jest rejestracja, a dodatkowo wydruk paragonów. Należy tutaj te przy okazji nadmienić, iż drukarka fiskalna zachodzi w sklep tak zwanych komputerowych systemów sprzedaży. Dla przykładu możemy tutaj wymienić chociażby kasy POS. Trzeba jeszcze mieć o tym, że do rejestracji biletu na drukarce fiskalnej możemy zastosować dowolnego - w wartości - programu komputerowego, który może umiejętnie sterować drukarką za pomocą złącza RS-232 albo USB. Duże istnieje również, iż programy czerpiące z drukarek finansowych nie muszą być homologacji. Tymczasem protokół komunikacyjny jest w pełni jawny. Jego dostępność możemy sprawdzić na stronach internetowych producentów drukarek.

Przypomnijmy właśnie o tym, że każdy sprzedający - którego to przychody były większe, aniżeli graniczna wartość zdefiniowana skrupulatnie przez notabene Ministerstwo Finansów - jest przymuszony do prawidłowej rejestracji sprzedaży detalicznej i dostarczać ma do ostatniego kasa fiskalna albo drukarka fiskalna właśnie.

Niewątpliwie drukarka fiskalna drukuje swoiste paragony fiskalne dla mężczyzn. To niemniej nie wszystko. Bowiem na rolce kontrolnej drukuje także ich kopie (tj. paragonów). Są one określone do archiwizacji. Oczywiście, wydrukowany paragon fiskalny powinien stanowić - oraz toż bezpośrednio po sprzedaży - wręczony do ręki klientowi. Z zmian kopie zapisane na rolkach kontrolnych winnym być zapisywane przez jednego sprzedawcę. Chodzi tu o okres dokładnie pięciu lat. Jednocześnie warto pamiętać o kolejnym fakcie: z kilku lat możliwe istnieje toż, aby przechowywać kopię drukowanych tekstów w jej twarze elektronicznej. Tuż po wykonaniu każdego sprzedażowego dnia użytkownik stoi w obowiązku stworzenia na kasie tzw. raportu dobowego - fiskalnego.