Kasa fiskalna instrukcja obslugi

Kasę fiskalną musi być każdy przedsiębiorca, który decyduje sprzedawać produkty albo usługi na sprawa osób finansowych nie prowadzących działalności gospodarczej. Nie zawiera przy tym stanowiska, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, bądź także jest zrezygnowany z takich rozliczeń. Które są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

http://www.polkas.pl/Pl/artykul/kasy_fiskalne_wieliczka/

Posiadający kasę fiskalną powinien przede każdym sprawdzić, czy musi obowiązkowo ewidencjonować na kasie sprzedaż, której wykonywa. W wypadku sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem skuteczniejszym rozwiązaniem może istnieć robienie zapisów w statystyce sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia z potrzebie posiadania kasy fiskalnej zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z celu prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wspominajmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej cen, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, zarówno dla mężczyznę, kiedy i wydającego, będzie wcale skonfigurowana kasa, lub taka, która potrafi duży katalog oferowanych towarów lub usług. Dla mężczyzny wielką zaletą obecnej rzeczy jest fakt, że osiągnie on paragon, który będzie służył jako ewentualna podstawa zwrotu.

Podstawą tworzenia na kasie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona wierzy? Istnieje więc unikatowa i nieodwracalna procedura, która oznacza trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy zakupić kasę fiskalną natomiast nie dokonywać fiskalizacji, ale taka kasa fiskalna będzie potrafiła być zatrudniana do lektury jedynie w stylu niefiskalnym. Szczególnie ważne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w wypadku błędu przydatnym będzie bowiem zakup nowej kasy.

Do podstawowych obowiązków posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować bilet i sprzedać go klientowi za wszystkim razem, kiedy ten wykona zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy też dbać o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on pozostać stworzony po 24 miesiącach użytkowania kasy. Miejmy również o dobrym przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca nakłada na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (z zakończenia roku podatkowego). Ważną sprawą jest jeszcze pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.